[4] Tworzenie maszyny wirtualnej

22 stycznia 2021 Wyłączono przez Adam [zicherka] Nogły

A teraz crème de la crème, czyli tworzymy w końcu maszynę wirtualną.

Po skonfigurowaniu pamięci masowej na obrazy ISO i pamięci masowej na maszyny wirtualne możemy utworzyć maszynę wirtualną przy użyciu tych dwóch dysków. W tym tutorialu mam zamiar utworzyć maszynę wirtualną RHEL8, ale możesz wykonać te kroki na dowolnym systemie operacyjnym. Upewnij się, że przesłałeś go na dysk [ISO] (lub dysk proxmox). Możesz przesłać pliki ISO swojego systemu operacyjnego na dysk instalacyjny, przechodząc do Datacenter> pve> local (pve) (lub utworzonego katalogu) > Content> Upload.

[1] Przejdź do [pve] w głównym menu Proxmox po lewej stronie. W prawym górnym rogu ekranu kliknij niebieski przycisk [Utwórz VM].

Przejrzymy wszystkie ustawienia, które są niezbędne w tym samouczku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o określonej opcji, możesz nacisnąć przycisk [Pomoc] w Proxmox.

Nadaj maszynie wirtualnej nazwę i kliknij [Dalej]. Tutaj nie musimy niczego zmieniać.

Jako [Magazyny danych] wybierz utworzony wcześniej dysk [ISO]. Na karcie [System operacyjny] upewnij się, że zaznaczona jest opcja [Użyj pliku obrazu płyty CD/DVD (iso)]. Upewnij się, że opcje [System operacyjny gościa] po prawej stronie są prawidłowe. Proxmox powinien ustawić je automatycznie i nie powinieneś niczego zmieniać, ale zawsze dobrze jest to sprawdzić. Kliknij [Dalej].

W zakładce [System] nie będziemy dokonywać żadnych zmian. Kliknij ponownie [Dalej].

Chcemy, aby dysk twardy maszyny wirtualnej znajdował się na fizycznym dysku twardym, na którym utworzyliśmy konfigurację LVM. Zrób to, wybierając utworzony LVM [VMstorage1]. Pamiętaj, aby przypisać odpowiedni rozmiar dysku wirtualnego. Nie powinien być większy niż rozmiar dysku fizycznego, na którym znajduje się maszyna wirtualna, ale pamiętaj, aby pozostawić wystarczającą ilość miejsca na zainstalowanie wybranego systemu operacyjnego. Gdy skończysz, kliknij [Dalej].

Na karcie [CPU] wprowadź liczbę rdzeni i fizycznych procesorów [Gniazda], do których ma mieć dostęp maszyna wirtualna. Pamiętaj też, aby zmienić typ procesora. Zdecydowanie zalecam, aby naprawdę rozważyć typ procesora, ponieważ ma to duży wpływ na wydajność maszyny wirtualnej. W większości przypadków wybranie [host] zapewni maksymalną wydajność. Gdy skończysz, kliknij [Dalej].

W zakładce [Pamięć] wprowadź ilość pamięci RAM, którą chcesz przypisać do maszyny wirtualnej. Pamiętaj, że różne systemy operacyjne mają różne wymagania dotyczące pamięci. Po zakończeniu kliknij [Dalej].

Na karcie [Sieć] możesz skonfigurować zaawansowane konfiguracje sieciowe dla maszyny wirtualnej. Dla uproszczenia tego samouczka nie będę tutaj niczego zmieniać. Twoja maszyna wirtualna powinna mieć możliwości sieciowe komputera hosta i mieć własny adres IP w sieci. Po zakończeniu kliknij [Dalej].

Sprawdź, czy wszystko jest poprawnie skonfigurowane. Następnie kliknij [Koniec], gdy jesteś pewien, że wszystko jest w porządku. Nadal możesz zmienić ustawienia później, ale lepiej jest mieć je od razu za pierwszym razem.

Teraz poczekaj, aż maszyna wirtualna zostanie utworzona. Może to zająć trochę czasu w zależności od wydajności serwera.

Gratulacje! Właśnie utworzyłeś swoją pierwszą maszynę wirtualną w Proxmox. Powinna pojawić się w menu po lewej stronie. Aby uruchomić utworzoną maszynę wirtualną, wybierz maszynę wirtualną i kliknij [Uruchom] w prawym górnym rogu.

Następnie możesz przejść do sekcji „Konsola” po wybraniu maszyny wirtualnej i powinieneś zobaczyć ekran maszyny.