[1] CUPS Print Server – Instalacja
14 lutego 2023Na samym początku należy sobie wyjaśnić co i jak z drukarkami. Czyli dla UNIX/LINUX, a tak dokładnie to dla CUPS’a są ważne informacje jaką posiadamy drukarkę. Współczesne drukarki możemy podzielić na dwie grupy/rodzaje:
- Postscript’owe
Ten typ to najbardziej popularny typ drukarek, który wykorzystuje standard opisu strony. Opracowany w Adobe Systems w połowie lat osiemdziesiątych. W zamyśle twórców miał umożliwiać wymianę dokumentów elektronicznych bez utraty informacji o ich formatowaniu. Bardzo podobny do bardzo popularnego w dzisiejszych czasach formatu PDF. Drukarki, które obsługują ten język to w większości profesjonalne i drogie drukarki laserowe. System CUPS zapewnia obsługę znacznej większości drukarek postscriptowych. Trzeba posiadać zaledwie plik PPD (Post-Script Print Driver). Jest on zazwyczaj dołączany przez producenta drukarki do pakietu jej oprogramowania. Jeśli jednak potrzeba, można poszukać takiego pliku do drukarki na stronie Open-Printing – OpenPrinting [https://openprinting.github.io/]
- PCL
Tanie „lasery” i atramentówki został zdominowany przez język PCL. Drukarki marki Canon, Epson, Lexmark i inne są zapewne obsługiwane przez sterownik Gutenprint, który można znaleźć pod adresem: Gutenprint Printer Drivers (sourceforge.net) [https://gimp-print.sourceforge.net/]. Posiadacze drukarek HP, powinni zajrzeć na stronę HP Linux Imaging and Printing download | SourceForge.net [https://sourceforge.net/projects/hplip/] w poszukiwaniu sterowników HPLIP dla swojej drukarki.
Jeśli drukarka nie jest obsługiwana przez żaden sterownik zgodny z CUPS, można wciąż użyć jej do drukowania przy spełnieniu poniższych dwóch warunków:
• Wszystkie klienty pracują pod kontrolą systemu Microsoft Windows,
• Na każdym z tych klientów zainstalowany jest sterownik drukarki dla Microsoft Windows.
Drukowanie w takim przypadku odbywa się dzięki przesyłaniu do drukarki nieprzetworzonych danych. Język opisu strony generowany jest przez sterownik zainstalowany u klienta (MS Windows), zaś CUPS zajmuje się tylko przesyłaniem danych do drukarki.
Instalacja
Zainstalować CUPS’a można na dwa sposoby: albo kompilując go, albo zainstalować z pakietu.
Aby skompilować CUPS’a wykonaj (zalecam pozostawienie domyślnych ustawień, czyli naciskamy [Enter]):
root@vfbsd01:~ # setenv XORG_UPGRADE yes root@vfbsd01:~ # cd /usr/ports/print/cups/ root@vfbsd01:/usr/ports/print/cups # make config ; make install clean root@vfbsd01:/usr/ports/print/cups # rehash
Instalacja z pakietu wygląda następująco:
root@vfbsd01:~ # pkg install cups
Którą z opcji wybierzemy zależy to tylko od Nas. Instalacja z pakietu jest szybsza i bezproblemowa, zaś instalacja ze źródeł to kilka – do kilkudziesięciu minut pracy wraz z odpowiedziami na pytania odnośnie opcji kompilacji i/lub instalacji.
Drukarki Canon
Jeśli posiadasz drukarki Canon podłączone za pośrednictwem LAN/Wi-Fi zalecam zainstalowanie CUPS-bjnp. Jest to sterownik do obsługi bonjour network printer, który umożliwia wyszukiwanie drukarek sieciowych Canon.
Instalację można wykonać z portu:
root@vfbsd01:~ # cd /usr/ports/print/cups-bjnp/ root@vfbsd01:/usr/ports/print/cups-bjnp # make install clean
Możliwe jest też zainstalowanie z pakietu:
root@vfbsd01:~ # pkg install cups-bjnp
Zalecam także ponowne uruchomienie serwera CUPS:
root@vfbsd01:~ # service cupsd restart