[1] Pi-hole – Instalacja

15 marca 2024 Wyłączono przez Adam [zicherka] Nogły

W zasadzie to opis i wykonanie tej instalacji jest możliwy na każdym komputerku jednopłytowym z serii „pi” – jak na przykład: Raspberry Pi, Orange Pi, Banana Pi i tak dalej…

Opis dotyczył będzie instalacji na RockPi-S (więcej informacji na jego temat: RockpiS – Radxa Wiki (https://wiki.radxa.com/RockpiS)), na którym zainstalowany jest Debian Bookworm, oraz skonfigurowany statyczny adres IP (192.168.1.5), z dostępem do Internetu i sieci lokalnej. Istnieje także możliwość połączenia się z naszym sprzętem za pomocą SSH.

Więcej informacji na temat Pi-hole znajdziesz na oficjalnej stronie projektu:

Pi-hole – Network-wide Ad Blocking (https://pi-hole.net/)

Zatem do dzieła, jak zawsze zaczynamy od aktualizacji.

root@pihole05:~# apt -y update && apt -y upgrade

Rozpoczynamy instalację PiHole.

root@pihole05:~# curl -sSL https://install.pi-hole.net | bash

Uzbrajamy się w cierpliwość – instalator wykona kilka testów i sprawdzi pewne rzeczy…

Wybieramy [OK].

Wybieramy [OK].

Jeśli masz ustawiony statyczny adres IP wybierz [Continue]. Jeśli masz jednak adres IP przydzielany za pomocą DHCP, wybierz [Exit], następnie ustaw statyczny adres IP i ponownie uruchom instalatora PiHole.

Wybierz dostawcę – klawiszami strzałek –  DNS dla Twojego PiHole – oczywiście można później zmienić te ustawienia. Po dokonaniu wyboru kliknij [OK].

Jeśli na początek chcesz skorzystać ze standardowej listy blokowania, wybierz [Tak].

Jeśli chcesz zainstalować (instalacja zmniejsza w małym stopniu bezpieczeństwa, ale w ogromnym stopniu ułatwia administrację PiHole) interfejs do zarządzania PiHole z poziomu przeglądarki internetowej wybierz [Tak].

Skoro chcemy zainstalować interfejs do zarządzania, to potrzebny jest do tego serwer WWW – w tym przypadku instalowany jest [lighttpd]. Zatem wybieramy [Tak].

Jeśli chcesz logować zapytania wybierz [Tak]. Opcja ta daje nam dużo informacji co się dzieje w naszej sieci, ale także zapełnia w szybkim tempie dysk.

Wybierz tryb prywatności jaki chcesz widzieć w statystykach PiHole, a następnie wybierz [Continue]. Poziom prywatności można zmienić w dowolnym momencie bez konieczności ponownego uruchamiania resolwera DNS. Należy pamiętać, że zapytania z (częściowo) ukrytymi szczegółami nie mogą zostać ujawnione wraz z późniejszym obniżeniem poziomu prywatności.

Kolejny raz mamy przerwę na papierosa.

Instalacja dobiegła końca. Na ekranie widać kilka ważnych informacji.

Adres IPv4 naszego PiHole: 192.168.1.5

Adres IPv6 nie został skonfigurowany

Adres do interfejsu zarządzania za pomocą przeglądarki WWW: http://pi.hole/admin lub http://192.168.1.5/admin. Jeśli mamy skonfigurowane DNS’y to można uzyskać dostęp do PiHole za pomocą URI. W moim przypadku adres URI ma postać: http://pihole05.zicher.net.local/admin/

Hasło administratora do interfejsu zarządzania WWW (dla każdej instalacji jest inne, generowane losowo): qZSPwYCm

Aby zakończyć instalację wybieramy [OK].

Zatem przejdźmy do naszego interfejsu zarządzania PiHole.

Oto widok zaraz po zalogowaniu.