[2] Pi-hole – Konfiguracja klientów
16 marca 2024Konfiguracja klienta
Aby wszystko miało sens, ręce i nogi – to zapytania DNS od klientów muszą odbywać się poprzez właśnie zainstalowane PiHole. Do wyboru mamy kilka możliwości konfiguracji klienta.
Konfiguracja każdego klienta indywidualnie
Jest to opcja bardzo upierdliwa, bo jeżeli mamy kilka hostów do skonfigurowania to jeszcze nie stanowi to problemu, ale przy kilkudziesięciu czy kilkuset to sprawa się troszkę komplikuje. Ale nic to, prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu, tylko żują pszczoły…
Linux
W systemie Linux edytujemy plik [/etc/resolv.conf].
[root@vrl01 ~]# vi /etc/resolv.conf
# w linii [nameserver] ustawiamy adres IP naszego PiHole i upewniamy się, że żaden inny wpis [nameserver] tam nie istnieje
nameserver 192.168.1.5
Restartujemy połączenie sieciowe – co dystrybucja to inna komenda. Dla leniwych można wykonać reboot.
[root@vrl01 ~]# reboot now
W systemach RedHat’owych (Rocky Linuc, CentOS, Alma, Fedora Core) możemy wykonać następujące polecenie (pod warunkiem, że nasz interfejs sieciowy to [enp1s0]):
[root@vrl01 ~]# nmcli connection down enp1s0; nmcli connection up enp1s0
W Debianopodobnych dystrybucjach (Debian, Ubuntu, Kubuntu, Srubuntu, …) wykonujemy (pod warunkiem, że nasz interfejs sieciowy to [ens1s0]):
[root@vdeb01 ~]# systemctl restart ifup@enp1s0
Systemy maści wszelakiej BSD możemy wykonać:
[root@vfbsd01 ~]# service netif restart
Windows
Zatem przyszedł czas i na Windowsy… Na tapetę pójdzie Widows 10. Zatem klikamy prawym klawiszem myszy na Start i wybieramy [Połączenia sieciowe].
Następnie przechodzimy do interesującego nas połączenia – w tym przypadku jest to Ethernet w lewym panelu, zaś w prawym klikamy na [Zmień opcje karty].
Klikamy dwukrotnie interesujące nas połączenie sieciowe.
Klikamy właściwości.
Zaznaczamy [Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4)] i klikamy właściwości.
Wybieramy [Użyj następujących adresów serwerów DNS] i w polu [Preferowany serwer DNS] wpisujemy adres naszego PiHole [192.168.1.5]. Klikamy [OK].
Zamykamy wszystkie okna i możemy cieszyć się troszkę bezpieczniejszym Internetem.
Konfiguracja ustawień dla serwera DHCP
Tutaj to już każdy xxxx na swój strój. Albowiem jest tyle routerów, że głowa mała by opisać choćby 1% z nich. W każdym razie trzeba w opcjach serwera DHCP jako serwer DNS należy ustawić TYLKO nasz PiHole. Za przykład niech posłuży okno konfiguracji serwera DHCP w Tp-Link ER605.