[3] Inicjalizacja dysków

21 stycznia 2021 Wyłączono przez Adam [zicherka] Nogły

Twoja obecna sytuacja powinna wyglądać następująco: jeden dysk na serwerze jest teraz używany do instalacji Proxmox (dokładnie to już jest na nim zainstalowany 😉 ). Dwa dyski nie są używane. Jeden o pojemności 50GB – na obrazy ISO, drugi o pojemności 100GB – dla maszyn wirtualnych.

Jeśli został Ci tylko jeden nieużywany dysk, pomiń ten krok i prześlij pliki ISO systemu operacyjnego na dysk instalacyjny, przechodząc do Datacenter> pve> local (pve)> Zawartość> Prześlij.

Jeśli pozostały co najmniej dwa nieużywane dyski, zamierzamy teraz przeznaczyć jeden dysk na przesłanie do niego obrazów ISO systemu operacyjnego. Zalecam użycie stosunkowo „małego” dysku twardego, powiedzmy od 50 do 250 GB. To powinno wystarczyć dla wszystkich Twoich plików ISO.

[1] Inicjalizacja dysków psychicznych do przechowywania obrazów ISO systemów operacyjnych.

[1.1] Przejdź do Datacenter> pve.

[1.2] Obok opcji [Dyski] powinna znajdować się mała strzałka do rozwijania menu, jak pokazano poniżej. Pamiętaj, aby rozwinąć menu. Następnie przejdź do menu [Katalog], które stanie się widoczne. Zamierzamy utworzyć katalog na jednym z dwóch nieużywanych dysków (w naszym przypadku interesuje nas dysk o pojemności 50GB), do których będą przesyłane obrazy ISO. Kliknij [Utwórz: Directory].

[1.3] Rozwiń menu [Disk:]. Powinno to zawierać listę wszystkich nieużywanych fizycznych dysków twardych w systemie. Wybierz dysk twardy, którego chcesz użyć do przechowywania obrazów ISO. Opcję [Filesystem] pozostawimy domyślną. W naszym przypadku jest to [ext4]. Nadaj swojemu dyskowi nazwę, abyś mógł go łatwo rozpoznać. Zobaczysz, że ta nazwa pojawi się w kilku miejscach w całym Proxmox. Nadam mu nazwę ISO. Pamiętaj, aby zaznaczyć opcję [Add Storage]. Kliknij niebieski przycisk [Utwórz].

[1.4] Zainicjowałeś teraz swój dysk twardy do przechowywania obrazów ISO. W głównym menu Proxmox po lewej stronie powinna pojawić się pozycja magazynu.

[1.5] Możesz załadować obrazy ISO na ten dysk, klikając wpis Wolumenu o właśnie utworzonej nazwie [ISO], następnie przechodząc do [Zawartość], a następnie naciskając [Prześlij].

[1.6] W nowo otwartym oknie kliknij [Wybierz plik] i wskaż, który obraz/plik ISO chcesz przesłać. Wybierz go i kliknij [Prześlij]. Plik zostanie przesłany do udziału ISO, na serwerze Proxmox.

[1.7] Plik został przesłany i jest katalogu [ISO].

 

[2] Inicjalizacja fizycznego dysku twardego do tworzenia maszyn wirtualnych.

Zamierzamy teraz zainicjować fizyczny dysk twardy do tworzenia i przechowywania na nim maszyn wirtualnych.

[2.1] Aby zainicjować dysk twardy, przejdziemy do Datacenter > pve. Obok opcji [Dyski] powinna znajdować się mała strzałka do rozwijania menu, jak pokazano tutaj. Pamiętaj, aby rozwinąć menu. Następnie przejdź do menu [LVM], które stanie się widoczne. Na ostatnim nieużywanym dysku utworzymy tak zwaną [grupę woluminów]. Kliknij [Utwórz: Volume Group].

[2.2] Rozwiń menu na [Disk:]. Powinno to zawierać listę wszystkich nieużywanych fizycznych dysków twardych w systemie. Wybierz dysk twardy, którego chcesz użyć do przechowywania maszyn wirtualnych (nas interesuje ostatni nie używany dysk o pojemności 100GB). Zalecam użycie dysku o dużej pojemności (>= 1TB +), ponieważ maszyny wirtualne mogą zajmować dużo miejsca. Nadaj swojemu dyskowi nazwę, aby móc go łatwo rozpoznać. Zobaczysz, że ta nazwa pojawi się w kilku miejscach w całym Proxmox. Nadam mu nazwę [VMstorage1]. Pamiętaj, aby zaznaczyć pole wyboru [Add Storage]. Następnie kliknij niebieski przycisk [Utwórz].

[2.3] Powinien zostać wyświetlony komunikat [Done!].

[2.4] Twoje menu LVM powinno teraz wyglądać tak.