[9] Pi-hole – Listy blokowania (Addlists)

21 marca 2024 Wyłączono przez Adam [zicherka] Nogły

Na samym początku chciałbym podzielić się informacją skąd brać listy filtrowania. Jest kilka źródeł – oto one:

Zalecam przetestowanie ile, jakie i skąd instalować listy do Pi-Hole. Karmiąc Pi-Hole każdą listą, która wpadnie nam w ręce możemy dojść do momentu, w którym „normalne” przeglądanie Internetu będzie wysoce utrudnione, a może nawet dojść do sytuacji, że stanie się niemożliwe.

Prawie że cała filozofia Pi-Hole opiera się na listach, w których to wpisane są domeny które należy zablokować. Jak wspomniałem już na wstępie, instalując Pi-Hole zostajemy zapytani o instalację domyślnej listy [StevenBlack]. Mam nadzieję, że została ona zainstalowana tak jak radziłem. Jednak jak można sprawdzić na stronie:

https://d3ward.github.io/toolz/adblock.html

blokuje ona tylko (czy aż) 57% niechcianych rzeczy – czyli nie jest źle, ale może być lepiej.

Skąd wziąć listy filtrowania napisałem na początku tego rozdziału. My na tapetę weźmiemy listę ze strony, na której sprawdzaliśmy poziom bezpieczeństwa przeglądarki. Przewińmy to okno troszkę w dół, aż naszym oczom ukaże się przycisk  [FAQ]. Kliknijmy w niego i przewińmy okno kolejny raz w dół aż do sekcji [How I can have 100%]. Tam naszym oczom ukażą się piękne dwa niebieskie/błękitne przyciski.

 

Otwórz kolejne okno lub kartę przeglądarki, następnie wejdź na stronę zarządzania Pi-Hole i następnie kliknij w lewym panelu [Adlists].

Klikamy w oknie [Test Ad Block] na pierwszy przycisk [d3Host List (TXT)] – adres listy zostanie skopiowany do schowka, następnie przechodzimy do okna Pi-Hole i w polu [Address] wklejamy skopiowany adres listy. W polu [Comment] możemy dodać komentarz.

Klikamy przycisk [Add]. Lista została dodana. Automatycznie jest ona włączona i przypisana do grupy [Default].

Przyszła pora na aktywowanie dodanej przed chwilą listy w Pi-Hole. Przechodzimy do [Tools] > [Update Gravity]. Następnie klikamy na [Update].

Jeśli wyświetlił się napis [Success!] to oznacza, że lista została poprawnie wczytana do Pi-Hole.

Po przejściu z powrotem do [Adlists] widać, że zmienił się status obok listy w drugiej od lewej kolumnie. Kliknięcie wspomnianej ikony („zakręconej” zielonej strzałki) pozwoli wyświetlić podstawowe informacje o liście.

Lista dodana, sprawdźmy zatem czy „polepszyliśmy” coś w sprawie bezpieczeństwa.

Sukces! 97% to wspaniały wynik. Tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że teraz każdy host, który korzysta jako DNS z Pi-Hole, to z automatu także będzie posiadał ten sam poziom bezpieczeństwa. Co przy wykorzystaniu DHCP można załatwić nawet przy dużej ilości hostów dosłownie kilkoma kliknięciami myszki.