[4] AdGuard Home – Menu [Filtry]
22 stycznia 2025Lista zablokowanych DNS
Pierwszą stroną z menu [Listy] jest strona [Lista zablokowanych DNS] – jest to strona, na której konfiguruje się właśnie listy, według których AdGuard Home filtruje zapytania DNS od klientów.
Widoczne są dwie listy (domyślnie instalowane). Lista jest włączona i korzysta z niej AdGuard Home wtedy, gdy w kolumnie [Włączone] znajduje się zaznaczenie dla konkretnej listy. Kolejne kolumny są typowo informacyjne i mówią nam kolejno o: nazwie listy, adresie skąd lista została pobrana, liczbie reguł, które znajdują się w danej liście, oraz dacie ostatniej aktualizacji listy.
Ostatnia kolumna to [Akcje], w której kliknięcie ikony pióra otwiera okno z możliwością edycji danej listy. Możemy zmienić nazwę edytowanej listy oraz zmieć adres URL z którego pochodzi lista. Zmiany zapisujemy klikając przycisk [Zapisz], zaś porzucenie zmian jest możliwe po kliknięciu przycisku [Anuluj].
Aby skasować listę wystarczy kliknąć w ostatniej kolumnie [Akcja] przycisk z symbolem kosza na świeci.
Możliwe jest także dodawanie nowych list. Następuje to po kliknięciu przycisku [Dodaj listę zablokowanych]. Po jego naciśnięciu otwiera się nowe okno. Do wyboru mamy możliwość dodania jednej lub kilku z proponowanych przez AdGuard Home list blokowania – klikamy wtedy [Wybierz z listy], lub dodania własnej niestandardowej listy z własnego źródła – klikamy wtedy na przycisk [Dodaj listę niestandardową].
Dodajmy teraz listę z tych, które proponuje nam AdGuard Home. Zatem klikamy w powyższym oknie [Wybierz z listy] -otworzy się nowe okno.
Zaznaczamy listę, którą chcemy dodać. Wybierzmy w tym przykładzie listę [1Hosts (mini)] – czyli zaznaczamy wspomnianą listę i klikamy zielony przycisk [Zapisz].
Jak widać poniżej, lista została dodana – informuje nas też o tym fakcie odpowiedni komunikat.
Dodana lista w trakcie dodawania jest automatycznie aktualizowana do najnowszej możliwej i dostępnej wersji, a także zaznaczona jako działająca.
Aby dodać listę z innego źródła klikamy kolejno [Dodaj listę zablokowanych] > [Dodaj listę niestandardową]. W wyświetlonym oknie wpisujemy w pierwszym polu nazwę pod jaką chcemy, aby lista była widoczna w AdGuard Home, zaś w drugim polu wpisujemy adres URL z którego AdGuard Home mam pobrać dodawaną przez Nas listę. Całość operacji zapisujemy klikając [Zapisz].
Lista została dodana – jest aktywna i została zaktualizowana automatycznie.
Możliwa jest także ręczna aktualizacja list. Wykonujemy wspomniana aktualizację list klikając niebieski przycisk [Sprawdź aktualizacje]. Wszystkie listy, która są włączone (posiadają zaznaczenie w kolumnie [Włączone]) zostaną zaktualizowane.
Lista dozwolonych DNS
Kolejną stroną z ustawieniami AdGuard Home jest strona [Lista dozwolonych DNS]. Jest to strona, która zawiera listy z dozwolonymi domenami. Listy/wpisy na tej stronie mają większy priorytet – albowiem jawnie zezwalamy na konkretną domenę – a właściwie dostęp do niej. Dlatego też AdGuard Home nawet jeśli domena znajduje się na liście domen zablokowanych zwróci do klienta adres DNS do niej i klient będzie mógł odwiedzić/wyświetlić witrynę.
Konfiguracja i obsługa listy dozwolonych DNS odbywa się w analogiczny sposób jak opisywana wcześniej strona z konfiguracją list z zablokowanymi DNS, dlatego odsyłam do poprzedniego rozdziału, jeśli chcemy dokonać tutaj modyfikacji.
Przepisywanie DNS
AdGuard Home może z powodzeniem pracować także jako samodzielny serwer DNS dla lokalnej sieci, jak również umożliwia przepisywanie adresów DNS. Oznacza to, że zapytanie o konkretny adres, zostaje przepisane na inny adres. Konfiguracja wspomnianych funkcji odbywa się w karcie [Przepisywanie DNS].
Aby skonfigurować przepisywanie DNS klikamy na przycisk [Dodaj przepisywanie DNS].
W wyświetlonym oknie w pierwszym polu wpisujemy FQDN, nazwę domeny lub kombinację nazwy i symbolu/i wieloznacznych, zaś w drugim polu wpisujemy adres IP lub nazwę domeny, która ma zostać wyświetlona w odpowiedzi do klienta. Aby zachować ten wpis kliknij na przycisk [Zapisz].
Powyższy zrzut ekranu pokazuje przykład przepisania domeny [encyklopedia.pl] na adres internetowej strony Wikipedii [pl.wikipedia.org].
Gdy chcemy, aby AdGuard Home działał jako serwer DNS w naszej lokalnej sieci, to w pierwszym polu pisujemy nazwę hosta (FQDN) zaś w drugim polu odpowiadający mu adres IP. Zatwierdzamy wpis klikając na przycisk [Zapisz].
Skonfigurowane i dodane wpisy znajdują się na liście. Mamy możliwość ich edycji – przycisk z ikoną pióra w kolumnie [Akcje], lub ich usunięcie – przycisk z ikoną kosza w kolumnie [Akcje].
Zablokowane usługi
Na stronie konfiguracji filtrów [Zablokowane usługi] możliwe jest globalne (dla wszystkich użytkowników/klientów) zablokowanie usług/serwisów. Do wyboru mamy listę kilkudziesięciu witryn/usług. Blokowanie polega na kliknięciu usługi/witryny, którą chcemy zablokować. Zostanie ona wtedy oznaczona kolorem czerwonym – a dokładnie przycisk, który włącza funkcję blokowania. Po zaznaczeniu/włączeniu blokowania interesujących Nas witryn należy zapisać zmiany klikając przycisk [Zapisz].
Druga sekcja tej strony to [Wstrzymanie blokowania serwisów]. Opis działania i konfiguracji jest taki sam jak w opisie konfiguracji klientów AdGuard Home. Zatem zapraszam na stronę [AdGuard Home – Menu [Ustawienia]] do sekcji „Ustawienia klienta” po więcej informacji na ten temat.
Niestandardowe reguły filtrowania
Ostatnia strona konfiguracyjna w menu [Filtry] to [Niestandardowe reguły filtrowania] – za jej pomocą można stworzyć własne reguły filtrowania.
Pierwsza sekcja tej strony to pole tekstowe, w które wpisujemy Nasze reguły. Jak widać na poniższym zrzucie ekranu, zablokowana jest domena [pudelek.pl]. Aby dodać nową regułę do listy blokowania, wpisujemy jedną regułę w linii. Po wpisaniu reguły należy nacisnąć przycisk [Zastosuj], aby reguła zaczęła obowiązywać.
Możemy używać symboli wieloznacznych oraz komentarzy.
Oto kilka przykładów reguł:
||plotek.pl^
– blokuje dostęp do domeny [plotek.pl] oraz wszystkich jej poddomen@@||helion.pl^
– odblokowany dostęp do domeny [helion.pl] i wszystkich jej poddomen1.2.3.4 zicher.lab
– zwraca odpowiedź [1.2.3.4] na zapytanie DNS [zicher.lab] – nie dotyczy subdomen! komentarz
oraz# komentarz
– dwa rodzaje/możliwości wpisywania komentarzy/REGEX/discopolo
– blokuje dostęp do domen pasujących do określonego wyrażenia
O tym jak tworzyć reguły przeczytasz szczegółowo na stronie:
https://adguard-dns.io/kb/general/dns-filtering-syntax/.
Druga sekcja, która znajduje się na stronie – a mianowicie – [Sprawdź filtrowanie] – umożliwia sprawdzenie czy nazwa hosta/domeny jest filtrowana.
Aby sprawdzić czy domena/host jest filtrowany należy wpisać nazwę hosta lub domenę w polu tekstowym i kliknąć przycisk [Sprawdź]. Jeśli domena znajduje się na liście filtrowania zostanie wyświetlona stosowna informacja.
Jeśli sprawdzana domena/host nie znajduje się na liście blokowanych to oprócz stosownej informacji o tym fakcie, wyświetlony zostanie także przycisk, który umożliwia dodanie sprawdzanej witryny do zablokowanych.