[3] Ustawienia Początkowe HV2k19
30 stycznia 2021[1] Logujemy się lokalnie na nasz HV2k19 (bo na razie to tylko tak można 😉 ), naciskamy [Alt]+[Ctrl]+[Del].
[2] Wpisujemy hasło ustawione w [Instalacja Hyper-V Server 2019] i naciskamy [Enter].
[3] Naszym oczom ukazuje się znany „pulpit”. Przystępujemy teraz do konfiguracji HV2k19.
[4] Wybieramy pierwszą opcję do konfiguracji – naciskamy [1], aby ustawić przynależność do grupy roboczej lub domeny. My podłączymy się do grupy roboczej [ZICHERLAB].
Wpisujemy [W] i naciskamy [Enter].
Wpisujemy nazwę grupy roboczej [ZICHERLAB] i naciskamy [Enter].
Po chwili pokaże się komunikat, że zostaliśmy dodani do grupy roboczej. Klikamy [OK].
[5] Ustawimy teraz nazwę komputera/hosta. Ustawimy nazwę na [vwsr].
Naciskamy [2] i naciskamy [Enter].
Wpisujemy nazwę komputera/hosta i naciskamy [Enter].
System poprosi o restart maszyny, aby zmiany odniosły skutek. Klikamy [Yes].
[6] Jeśli chcesz dodać lokalnego administratora to naciśnij [3] i naciśnij [Enter].
Wpisz nazwę użytkownika, który będzie dodatkowym administratorem lokalnym i naciśnij [Enter].
System poprosi w nowym oknie o dwukrotne wpisanie hasła dla nowoutworzonego użytkownika/administratora. Wpisz je dwukrotnie i naciśnij [Enter].
System potwierdzi dodanie nowego użytkownika/administratora stosownym komunikatem. Klikamy [OK].
[7] Skonfigurujemy teraz zdalne zarządzanie. Naciskamy [3], następnie [Enter]. Domyślnie zdalne zarządzanie jest włączone. Jeśli chcesz wyłączyć je, to naciśnij [2], następnie Enter.
Nas jednak bardziej interesuje odpowiedź na PING – w teorii dobrze, że jest wyłączona odpowiedź na sygnały echa ICMP, jednak my chcemy mieć możliwość, czy nasz serwer „żyje”. Dlatego też włączymy tą opcję. Naciskamy [3] i [Enter]. System zapyta nas czy chcemy zezwolić na „pingowanie” serwera – klikamy [Yes].
System potwierdził wprowadzenie zmian. Klikamy [OK].
Naciskamy [4] aby wrócić do głównego menu.
[8] Czas na aktualizacje systemu. Naciskamy [5] i [Enter]. D0myślnie aktualizacje są tylko pobierane – zainstalować trzeba je ręcznie. Ja zalecam dokonywać tego automatycznie – system wtedy na bieżąco otrzymuje wszystkie aktualizacje. Naciskamy [A] i [Enter]. System poinformuje nas o wprowadzonych zmianach w stosownym okienku. Klikamy [OK].
[9] Sprawdźmy wiec czy po instalacji są jakieś aktualizacje – a są na pewno – i zainstalujmy je. Naciskamy [6] i [Enter]. System pyta czy zainstalować wszystkie czy tylko rekomendowane aktualizacje. Wybieramy WSZYSTKIE poprzez wciśnięcie [A].
Windows połączy się z centrum aktualizacji i sprawdzi jakie aktualizacje są do instalacji. Zostaną one wyświetlone – wybieramy [A], aby zainstalować wszystkie aktualizacje.
Instalacja aktualizacji gotowa. System prosi o restart – odpowiadamy twierdząco klikając [Yes].
[10] Po przetworzeniu aktualizacji przez system logujemy się do lokalnego komputera i dalej kontynuujemy konfigurację HV2k19.
[11] Włączamy teraz zdalny pulpit, który umożliwi podłączenie się do serwera z komputera zdalnego. Jak na przykład [Menadżer funkcji Hyper-V]. Klikamy [7] i naciskamy [Enter], wybieramy [E] i ponownie naciskamy [Enter].
Wybieramy [2] gdy chcemy mieć mniej bezpiecznie, ale łatwiej – zezwalamy wszystkim wersjom pulpity zdalnego na podłączenie.
Wybieramy [1] gdy chcemy mieć bezpieczniej, ale trudniej – pozwalamy tylko na podłączenie maszynom z uwierzytelnieniem na poziomie sieci. Zalecam tę opcję!
Pojawia się okienko z informacją, że zdalny dostęp został załączony. Klikamy [OK].
[12] Skonfigurujemy teraz sieć. Naciskamy [8] i jak zwykle [Enter]. Wybieramy interesującą nas kartę sieciową wpisując jej indeks – w tym przypadku mam jedną kartę o indeksie [1] dlatego też wpisuję [1] i naciskam [Enter].
Pojawia się menu w którym mamy pokazane informacje o karcie i możliwe opcje zmiany ustawień. Klikamy [1] aby zmienić adres karty sieciowej. Nas interesuje statyczne przydzielanie adresów IP, dlatego wciskamy [S] i [Enter]. Wpisujemy kolejno:
adres IP, maskę sieci i bramę domyślną – po każdym kolejnym wpisie oczywiście naciskamy [Enter].
Ustawiamy teraz adresy serwerów DNS – wciskamy [2]. Wpisujemy adres serwera DNS i wciskamy [Enter]. Okienko poinformowalo nas, że serwer zostal ustawiony, klikamy [OK].
Możemy wpisać alternatywny/dodatkowy adres serwera DNS, lub poprzestać na jednym – zalecam użycie drugiego serwera DNS. Czyli standardowa procedura: wpisujemy IP serwera DNS i naciskamy [Enter]. Serwer został ustawiony – okienko nas o tym fakcie poinformowało – klikamy [OK].
Naciskamy [4], aby wrócić do głównego menu.
[13] Data i czas w sieci są ważne – dlatego teraz nastąpi ich konfiguracja. Naciskamy [9]. Wyskoczy znane nam z „normalnych” wersji Windows okienko z konfiguracją daty i czasu. Klikamy na [Change date and time]. Ustawiamy datę i godzinę i klikamy [OK].
Następnie klikamy na [Change time zone] i w polu [Time zone:] wybieramy naszą strefę czasową. Upewniamy się, że opcja [Automatically adjust …] jest zaznaczona i klikamy [OK].
Klikamy [OK], aby potwierdzić zmianę ustawień daty i czasu; przejdziemy do menu głównego.
[14] Ustawienia telemetrii – zawsze wzbudzały duuuuuuuużo uwagi. Teraz je … ograniczymy. Wpisujemy [10] i w okienku klikamy [YES].
Mamy do wyboru kolejno:
- Informacje dotyczące bezpieczeństwa
- Podstawowe
- Rozszerzone
- Pełne
My nie chcemy (przynajmniej ja) wysyłać zbyt dużo informacji, dlatego też wybieram [1] i naciskam [Enter].
[15] Pozostało jeszcze do opisania i wyjaśnienia opcja pod numerem [11]. Zbyt dużo pisania tutaj nie będzie: Aktualnie zalogowany użytkownik zostaje wylogowany.
[16] Pozycja o numerze [12] – czyli restart serwera.
[17] Jeśli chcemy wyłączyć Hyper-V Server 2019 (czyli z normalnego Windows’a opcja Zamknij system) wybieramy [13].
[18] Zamykamy to menu konfiguracyjne i przechodzimy do linii poleceń/komend gdy wpiszemy [14] i naciśniemy [Enter].