[5] HV2k19 skonfigurowany i …
31 stycznia 2021Pomimo odpowiedniego skonfigurowania serwera Hyper-V zgodnie z [3] Ustawienia Początkowe HV2k19 dalej nie można się połączyć z serwerem za pomocą Menadżera funkcji Hyper-V. Tak, to prawda. Jednak tutaj postaram się wyjaśnić jak temu zaradzić. Potrzebne będą modyfikacje zarówno na serwerze Hyper-V jak i na kliencie, z którego się będziemy łączyć z HV2k19.
Serwer Hyper-V Server 2019
[1] Zaloguj się na HV2k19 jako Administrator, uruchom Power Shell’a. Wpisz [PowerShell] w oknie komend i naciśnij [Enter].
[2] W PS wpisz poniższe komendy, upewnij się, że odpowiedziałeś twierdząco [Y] na pytanie zadane przez instalator, a dotyczące włączenia CredSSP.
Enable-PSRemoting
Enable-WSManCredSSP -Role server
[3] Nigdzie nie pisze, że trzeba wykonać restart serwera, ja jednak zalecam jego wykonanie. Przechodzimy do „niebieskiego” okna i wpisujemy [12], potwierdzamy chęć wykonania restartu.
Po stronie serwera mamy wszystko gotowe, teraz przejdźmy do klienta (w naszym przykładzie Windows 10 Pro).
Klient Windows 10 Pro
Większą ilość modyfikacji czy też ustawień – jak zwał tak zwał, należy przeprowadzić na kliencie.
[1] Domniemam, że [Menadżer funkcji Hyper-V] jest już zainstalowany zgodnie z [4] Zdalne zarządzanie HV2k19.
[2] Jeżeli profil sieciowy komputera klienta jest ustawiony na [Publiczny] – to należy go zmienić na [Prywatny]. Klikamy kolejno [Start] > [Ustawienia] > [Sieć i Internet].
[3] Klikamy na [Właściwości] i zmieniamy profil sieci z [Publicznego] na [Prywatny].
[4] Klikamy PKM na [Start] w Win10Pro i wybieramy [Program Windows PowerShell (Administrator)].
[5] W oknie wpisujemy następujące komendy (gdzie [vwsr] zamieniamy na nazwę serwera HV2k19 ustawiona w czasie jego konfigurowania):
Enable-PSRemoting Set-Item WSMan:\localhost\Client\TrustedHosts -Value "vwsr" Enable-WSManCredSSP -Role client -DelegateComputer "vwsr"
Na wszystkie pytania odpowiadamy twierdząco, wpisując [Y] i naciskając [Enter].
[6] Teraz skonfigurujemy delegowanie poświadczeń. Klikamy PKM na [Start] > [Uruchom]. Wpisujemy [gpedit.msc] i naciskamy [Enter].
[7] Przechodzimy do [Konfiguracja komputera] > [Szablony administracyjne] > [System] > [Delegowanie poświadczeń].
[8] Dwukrotnie klikamy na [Zezwalaj na delegowanie świeżych poświadczeń z zastosowaniem uwierzytelniania na serwerze tylko przy użyciu mechanizmu NTLM]. Otworzy się okno, w którym zmieniamy [Nie skonfigurowano] na [Włączone]. Następnie klikamy na [Pokaż…]
[9] W pole [Wartość] wpisujemy [wsman/vwsr] oraz [wsman/*] i klikamy [OK], oraz ponownie [OK]. Oczywiście [vwsr] zmieniamy na nazwę hosta/serwera HV2k19.
[10] Wybieramy teraz [Zezwalaj na delegowanie świeżych poświadczeń] i dwukrotnie klikamy aby wejść w opcje konfiguracji. Upewniamy się, że zaznaczona jest opcja [Włączone], zaś po kliknięciu na [Pokaż…] widnieje wpis [wsman/vwsr], jeśli wpisu brak to go uzupełniamy.
[11] Jeśli nie chcemy czekać minimum 30 minut, na wprowadzenie zmian w zasadach zabezpieczeń to klikamy PKM na [Start] i wybieramy [Program Windows PowerShell (Administrator)]. W otwartym oknie wpisujemy:
gpupdate /force
[12] Jesteśmy gotowi do podłączenia się (w końcu 😉 ) do serwera HV2k19. Klikamy [Start] > [Narzędzia administracyjne systemu Windows] > [Menadżer funkcji Hyper-V].
Otworzy się nam okno programu [Menadżer funkcji Hyper-V]. Klikamy w prawej części okna na [Połącz z serwerem…]
[13] W otwartym oknie wpisujemy następujące informacje w polu [Inny komputer]: [nazwa_hosta_HV2k16], zaznaczamy opcję [Podłącz się jako inny użytkownik] i klikamy [Ustaw użytkownika].
[14] W oknie wpisujemy: [host\Administrator] czyli w naszym przypadku [vwsr\Administrator] oraz w drugim polu wpisujemy hasło Administratora z systemu HV2k19 i klikamy [OK].
[15] Klikamy [OK].
[16] Zezwalamy na delegowanie poświadczeń klikając na [Tak].
[17] Odczekujemy chwilę i powinniśmy być zalogowani do serwera HV2k19.